تبلیغات
خاطرات یک خبرنگار

خاطرات یک خبرنگار
اگر خداوند آرزویی را در دل تو انداخت بدان توانایی رسیدن به آن را در تو دیده 
نویسندگان

کافی نت ها از این پس قرار است به دوربین مدار بسته مجهز واطلاعات شخصی کاربران نیز ثبت شود. پلیس سایبری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (فتا) در اطلاعیه‌ای حاوی چندین دستورالعمل برای صاحبان کافی‌نت‌ها اعلام کرد که از این پس استفاده از کافی‌نت در ایران فقط با کارت شناسایی معتبر، «ترجیحا کارت ملی»، و دادن مشخصات و شماره تلفن ممکن است همچنین «نصب فیلترشکن و وی‌پی‌ان» روی کامپیوتر کافی‌نت‌ها ممنوع است.

در حالی که بسیاری از کاربران اینترنت در ایران برای دیدن بسیاری از وب‌سایت‌ها از فیلترشکن استفاده می‌کنند، در اطلاعیه تازه فتا قید شده است که صاحبان کافی‌نت‌ها همچنین حق ندارند ابزار دسترسی به سایت‌های فیلترشده را در اختیار مردم قرار دهند.

این اطلاعیه در حالی منتشر شده است که در یک ماه گذشته سرعت اینترنت در ایران به‌شدت کاهش یافته و بسیاری از کاربران ایرانی اینترنت حتی برای چک کردن ای‌میل‌های خود مشکل دارند. از زمان آغاز اعتراضات مردم ایران به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، بسیاری از وب ‌سایت‌ها به ‌ویژه سایت‌های اجتماعی و خبری خارج از کشور فیلتر شدند و سرعت اینترنت کاهش یافت و گاهی تا آنجا پیش رفت که استفاده از اینترنت غیرممکن می‌شد.

اطلاعیه تازه نیروی انتظامی درباره کنترل سایبری در کافی‌نت‌ها پس از آن منتشر شده است که مشاور قضایی دادستان کل کشور در مورد استفاده «مجرمانه» از اینترنت «مرتبط با انتخابات مجلس» هشدار داد. مشاور دادستان ایران با ارائه فهرستی ۲۵ بندی اعلام کرد که «تمام تارنماها [وب‌سایت‌ها] مکلف هستند که از انتشار محتوای مجرمانه که در این فهرست به آنها اشاره شده خودداری کنند». بر اساس این فهرست، حتی انتشار هجو یا هجویه علیه انتخابات ریاست جمهوری که در سال آینده برگزار می‌شود جرم محسوب خواهد شد.

 

رضایت هیچکس مهم نیست!

در گفتگو با چند تن از مسئولین کافی نت ها همگی از اطلاعیه تازه نیروی انتظامی ((ثبت اطلاعات شخصی کاربران)) اظهار نارضایتی می کردند و با بیان اینکه این امر از لحاظ روانی برای مراجعه کنندگان به کافی نت ها قابل هضم نمی باشد موجب ضربه اقتصادی بزرگی به این صنف می شود و حتی امکان تعطیلی کافی نت ها را نیز پیش بینی کرده اند.

 آنان همچنین دامه دادند در جلسه ای که مدتی قبل با رئیس پلیس فتا استان داشتند با بیان اینکه اطلاعیه جدید از نظر اقتصادی بسیار به ضررشان خواهد بود توجهی نشان ندادن و اگر با این روند پیش بروند خود نیروی انتظامی باید کافی نت های در شهر مستقر و اداره کند و با داشتن مجمع امور صنفی، رئیس صنفشان در باره این تصمیم پلیس فتا هیچ اعتراضی نموده است.

 

در راستای حرفهای صاحبان کافی نت ها به سراغ صدیق زهرای مقدم رئیس مجمع امور صنفی کافی نت ها برای پاسخگویی به برخی سوالات و رفع ابهامات رفتیم که وی هیچگونه همکاری نکرد و حاضر به پاسخگویی به هیچ سئوالی نبود!

 

                                    آپلود , آپلود عكس , آپلود سنتر , آپلود فایل , آپلود دائمی

 

از بین بردن حیاط خلوت مجرمان

در گفت گوی خبرنگار آفتاب دل با رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان کردستان با بیان اینکه ثبت اطلاعات اشخاص فعلا  تا گرفتن مجوز از مراکز قانونی منتفی شده است گفت: به این علت که پلیس جرایم سایبری ناجا قرار است یک قانون 20 ماده ی را آماده کند و یکی از آن 20 مورد ثبت اطلاعات کاربران می باشد، که با هماهنگی مراجع قضایی یقینا در آتی، این امر در کل کشور انجام می شود.

سرگرد فرامرز شاکری علت ثبت اطلاعات در کافی نت ها را نگرانی‌ شهروندان از سرقت اطلاعات و حساب‌های شخصی، بالا بردن ظریب امنیت، تامین امنیت کاربران و استفاده‌ کنندگان از سرویس‌های این دفاتر عنوان کرد و افزود: چون ما به مجرم دسترسی نداریم متاسفانه بسیاری از جرائم و کارهای مجرمانه در این مکان اتفاق می افتد و این افراد کافی نت ها را حیاط خلوتی برای اعمال خودا نتخاب کرده اند.

شاکری خاطر نشان ساخت این کار پیامد منفی در جامعه نخواهد داشت و تنها مجرمان متضرر می شوند و بیان نمود: قرار است با هماهنگی اتحادیه امور صنفی الکترونیکی در کافی نت ها دوربین مدار بسته نصب و اطلاعات کاربران ثبت شود که این قضیه بسیار مورد استقبال مدیران کافی نت ها قرار گرفته است.

رئیس پلیس ((فتا))ی کردستان 80 درصد جرائم سایبر در سراسر کشور را جرائم مالی واقتصادی برشمرد و افزود: در کردستان 70 درصد پرونده های که به پلیس ارجاع داده شده اند کشف شده است.

وی در خاتمه از راه اندازی شعبه ی در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم سایبری خبر داد و ادامه داد: افردا می توانند برای شکایات، حضوری به پلیس فتا و یا اینکه به دادگاه به شعبه نام برده مراجه کنند.

http://aftabedel.ir/?q=node/1853

 
برچسب ها: گزارش های خبری خودم،  
[ چهارشنبه 6 دی 1391 ] [ ساعت 16 و 03 دقیقه و 46 ثانیه ] [ سونیا محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سونیا محمدی خانمی که سعی می کند که هر روز به جلو پیش برود
زمان منتظر ما نمی ماند.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :