تبلیغات
خاطرات یک خبرنگار

خاطرات یک خبرنگار
اگر خداوند آرزویی را در دل تو انداخت بدان توانایی رسیدن به آن را در تو دیده 
نویسندگان
روز 17مرداد در ایران با نام روز خبرنگار نامگذاری شده است. در این روز به پاس خدمات و زحمات خبرنگاران و روزنامه‌‌نگاران (به نظر می‌رسد در این استان فردی براساس استانداردهای لازمه به نام روزنامه‌نگار وجود ندارد) در عرصه مطبوعات قدردانی می‌شود. روزی که در سرتاسر جهان میلیون‌ها خبرنگار با به خطر انداختن جان خود سعی در خدمتی صادقانه و اطلاع‌رسانی دقیق می‌نمایند. براساس بیانیه‌ای که سازمان گزارشگران بدون مرز صادر کرده در آن گفته با توجه به درگیری‌های مستمر در کشورهایی چون سومالی و سوریه، آمار کشته شدن خبرنگاران بالا رفته و هر پنج روز یک خبرنگار در جهان کشته شده‌اند. سوریه و ستیزه‌جویان اسلامگرای سومالی، از سوی گروه گزارشگران بدون مرز، به عنوان بزرگترین ناقضان آزادی مطبوعات شناخته شده‌اند.
آپلود,آپلود عكس,آپلود سنتر,آپلود فایل,آپلود دائمی"

 هر چند که هنوز تعریف دقیقی نشده است که خبرنگار چه کسی است! فردی دوره‌های آموزشی در این زمینه دیده، یا فردی که سال‌هاست حرفه‌اش این است، یا فردی که تنها به دلیل اینکه می‌نویسد خبرنگار محسوب می‌شود خبرنگار کسی است که دوره آموزشی، تئوری و عملی را دیده و عملاً با کار خبر و گزارش‌نویسی آشنا باشد و همچنین کسی که علاقه‌مند و هوشیار باشد. خبرنگار باید دیدگاه، جهان‌بینی و موضعش مشخص باشد و اگر بخواهد زبان گویا باشد و بدون آلودگی و غل و غش و آگاه دانا باشد. اما خانه‌ی مطبوعات استان دارای یکصد و 22 نفر عضو می‌باشد.

 

خبرنگارانی که بلد نیستند بنویسند

نبود یک روزنامه با زبان کُردی یا فارسی در استان کردستان یکی از خلاء‌های مطبوعات استان می‌باشد که عدم انجام این امر به دلیل ضعف زیرساخت‌های اقتصادی و آموزشی و فرهنگی، است که ما هرگز نتوانسته ایم به روزنامه و نشریه در بخش های تخصصی (چه از نظر نیروهای آموزش دیده در حوزه روزنامه نگاری و چه از نظر محتوایی که بر یک حوزه تخصصی تاکید بورزد) دست بیابیم. از سوی دیگر بخش خصوصی به دلیل ناپایدار بودن شدید فضای روزنامه نگاری و هزینه بالای سیاسی آن هرگز نتوانسته به خود این جرات را بدهد که وارد این حوزه شود.

شاید به جرات بتوان گفت که تنها یک نشریه تخصصی در کل استان کردستان آن هم در زمینه ورزش داریم که این وضعیت نگران کننده است و یعنی بعد از چند سال هنوز ارتقاء فکری پیدا نکرده ایم زیرا که به گفته ی مقام معظم رهبری "استان کردستان یک استان فرهنگی است" اما ما شاهد هستیم که بیشتر مطبوعات این استان دفتر نمایندگی روزنامه های سراسری و یا خبرگزاری ها شده اند.

در میان مطبوعات و خبرگزاری ها نبود افراد متخصص در زمینه کاری خود کاملا مشهود است به طوری که فردی که تخصصش عکاسی خبری باشد یا خبرنگاری که در یک سرویس معین فعالیت کند نداریم.البته افراد با حرفه ها و سلایق گوناگون در عرصه های مختلف خبر رسانی مشغول به فعالیت هستند اما به گفته ی خود  خبرنگاران آنان بیشتر از سر ناچاری و نبود  شغل مناسب روی به این حرفه آورده اند به همین دلیل است که اکثرا  فاقد مدرک دوره های آموزشی و یا آکادمی مرتبط با این حرفه هستند و این امر خود موجب  پایین آمدن سطح کیفی اطلاع رسانی می شود و همین امر مردم را نسبت به رسانه ها و مسئولین بی اعتماد می سازد

برخی خبرنگاران با توجه به نوپایی نیازمند آموزش‌های بیشتر و كسب تجربه هستند، «برخی موسسات مطبوعاتی در كردستان كلاس‌های آموزشی روزنامه‌نگاری ایجاد كرده‌اند كه این موضوع در پیشرفت حرفه‌ای نشریات بسیار موثر بوده است

ریئس خانه  مطبوعات استان کردستان سلیمان الله مرادی  در خصوص وضعیت مطبوعات و خبرگزاری های استان گفت: ورود ده ها خبرنگار جوان و علاقمند به عرصه ی مطبوعات و خبرگزاری ها، بدون اینکه دوره تخصصی را طی کرده باشند اینک به یک پدیده ای گذار برای مطبوعات کردستان تبدیل شده است.

مسئول نشریه سیروان در استان کردستان مسعود احمدی مدیر در مصاحبه با سایت کرد پرس بیان داشت"مطبوعات محلی استان کردستان در مقایسه با سایر نشریات مناطق کرد نشین وضعیت نامساعد تری دارند" احمدی بیش از همه بر ضعف دانش روزنامه نگاران استان تاکید کرده و بر این باور است که ژورنالیست های کردستانی نیاز ها و مطالبات خود را همان خواسته های مردم دانسته و دچار نوعی خطای شناختی شده اند.

مدیرمسئولان و سردبیرانی که برای سود اقتصادی خود افراد بازاریاب نشریه شان  را تحت عنوان خبرنگار نیز به برنامه ها و جلسات می فرستند و با این عمل از جذب فردی تحت عنوان خبرنگار خوداری می ورزند و البته روند تهیه خبر در نشریات كردستان متكی به خبرگزاری‌ها است.

 

اخلاق حرفه‌ای بد اخلاقی است

سردبیر  یکی از هفته نامه‌های کردستان و یکی از خبرنگاران استان از حس رقابت منفی در بین اصحاب رسانه گله مند است و با ناراحتی می گوید: متاسفانه در میان خبرنگاران ما بد اخلاقی باب شده است  و فرد در یک رسانه ای دولتی است از خبرنگاران بخش خصوصی خوشش نمی آید و یا خبرنگاران نشریات محلی نسبت به یکدیگر حسادت می کنند و وظیفه ای اصلی خود یعنی آگهی بخشی را انجام  نمی دهند و امروزه ما شاهد هسیم که رسانه ی بومی و نمایندگی روزنامه ها و خبرگزاری های استان با نشریات محلی به صورت علنی و غیر علنی نقطه متقابل همدیگر شده اند و اکثرا دولتی ها سعی دارند با نقد های غیر منصفانه نشریات محلی را تخریب کنند این افراد حتی گاهی با نقدهایشان به خانه ی مطبوعات حمله می کنند و معلوم نیست اگر خانه ی مطبوعات را قبول ندارند پس چرا در آن عضو هستند و اگر آن را قبول دارن پس چرا سعی در کار شکنی امورات آنجا را دارند.

امید بهمنی در گزارش خود در خبرگزاری مهر نوشته "اکنون افرادی در فضای رسانه ای استان سکان دار شده اند و مدیریت این عرصه را در اختیار دارند که در عمل هیچ تاثیر گذاری در حوزه اطلاع رسانی استان ندارند و تنها زیر این تابلو مشغول کسب درآمد از راه جذب آگهی برای نشریه خود هستند و یا اینکه تنها با استفاده از شان و منزلت خبرنگار و ایجاد روابط خاص به دنبال سود جویی اند."

الله مرادی در خصوص انتقاد یکی از خبرگزاری ها  به عملکرد  و وضعیت خانه مطبوعات و سود جویی برخی افراد مطبوعاتی این گونه جواب می دهد: در خصوص اینکه جذب هرگونه آگهی توسط روزنامه ها و نشریات و افراد جدید الورود تا دو سال ممنوع است مصوبه ای است که با نظر اکثریت اعضای هیئت مدیره بود. هیئت مدیره ی که با رای خود اعضای خانه مطبوعات انتخاب شده اند و آنطور که فکر می کنند تمام منافع به قول آنها در اختیار یک نفر نمی باشد و این گزارش توهین به همه ی افراد هیئت مدیره است هرچند تعدادی از همکارانمان سطحی نگر هستند و البته ما استاندار کردستان را متقاعد کردیم که در اجرایی کردن تصمیمات خانه ی مطبوعات همکاری کند و با مشاور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد زاده در خصوص سامندهی آگهی ها صحبت کرده و هماهنگ نموده ایم. انجام این امر بسیار به نفع نشریات استان می باشد زیرا که با این مصوبه منابع مالی استان به نفع روزنامه ها و یا نشریات سایر استان ها خارج نمی شود و آگهی ها برای نشریات محلی استان باقی می ماند.

سردبیر هفته نامه ی نیشتمان، شورش عزیزی ناراحت از تغییر رویه ی برخی از اصحاب رسانه می باشد و می گوید: مطبوعات استان دچار بی اخلاقی است و هیچ تعهدی نسبت به همکار و هم صنف وجود ندارد استان کردستان تنها استانی است که هدیه اخلاق در زمینه های مطبوعات  را ندارد اما در عوض غیر از اینجا در هیچ جای ایران برای چاپ خبر فاکتور صادر نمی شود!!! متاسفانه اهالی مطبوعات احساس رقابت سالم را ندارند و فقط در یک چهار چوب چاپ مطالب با نگرش رپرتاژی است نه نگرش اطلاع رسانی

       آپلود,آپلود عكس,آپلود سنتر,آپلود فایل,آپلود دائمی

دانستن قاعده بازی در رسانه، لازمه ی ماندن است

سلیمان الله مرادی عشق و علاقه را علت ورود به عرصه مطبوعات می داند و بیان می کند: هم اکنون قریب به سی سال است که در عرصه مطبوعات و خبر مشغول به فعالیت هستم و تاکنون بدون دلیل هیچ کاری انجام نداده ام و در هر زمانی حرف خود را زده ام اما قاعده بازی را می دانم و به همین دلیل است که در طول این سال ها جز معدود افرادی بودم که با وجود بیش از 10 فقره پرونده شکایت مطبوعاتی شکر خدا از از همه ی آنه حکم برائت دریافت کرده ام و برای خدمت گذاری وارد این عرصه شده ام و ماموریتم به عنوان رئیس خانه  مطبوعات مبارزه با بد اخلاقی و بی اعتمادی ها است و تا زمانی که رای همکاران هست من در هیئت مدیره ی خانه ی مطبوعات می مانم.

 

نشریات استان تریبون دولت شده اند

خبرنگاران به علت مشکل مالی وادار می شوند که به افراد مختلفی روی بیاورند و از آنان حمایت کنند که از این طریق پایگاه قدرتی برای خود ایجاد نمایند و به فرد مسئول نزدیک شوند و هم اینکه کسب درآمدی هم داشته باشند که شاهد هستیم امروزه پول خود به یک هدف در این حرفه تبدیل شده است و حتی روزنامه های سراسری نیز همانند هفته نامه های استان تنها در قبال آگهی و رپرتاژ به صورت درصدی حق الزحمه به خبرنگاران (بازاریابان) می دهند که این امر در دراز مدت باعث می شود که این افراد آرام آرام تبدیل به خبر‌نگاران  بی‌انتقاد ‌شوند خبر‌نگاری که قلمش دیگر ابدا گزنده نیست و این خبر‌نگاران دیگر توجهی به منافع ملی و مشکلات عمومی جامعه نخواهند داشت و دنبال باندها و جناح‌های مختلفی هستند که از راه آنها ارتزاق می‌کنند. بطوری به جرات میتوان گفت که خبرنگار مستقل به علت وجود وابستگی های اقتصادی، سیاسی  وجود ندارد البته در خبرگزاری ها اکثریت افراد به صورت حق الخبر کار می کنند که شرایط بهتری از خبرنگاران نشریات دارند که تنها در قبال آگهی به صورت درصدی حق الزحمه ای دریافت می کنند و اصلا امیدی ندارند که روزی حقوق بازنشستگی دریافت کنند.

هفته نامه ی محلی هم که داریم تعدادی از آنان به گاه نامه تبدیل شده اند و بجای وظیفه اصلیشان که اطلاع رسانی و پلی میان مردم و مسئولین باشد همانند پیک های زمان ناصر خسرو تنها اوامر عالیجنابان را در بوق و کرنا می کنند.شاید نشریه های دانشجویی را هم تخصصی و مستقل دانست اما این نشریات به صورت موقتی هستند و با فارغ التحصیل شدن هیئت تحریریه که متشکل از دانشجویان است نشریه نیز تعلیق می شود تا گروهی دیگر آن را با ساز و کار جدید راه اندازی نمایند و این تنها یک استامینوفن موقتی است برای خود را به فراموشی زدن از مشکلات.

یکی از خبرنگاران استان برای حمایت از نشریات محلی پیشنهاد می دهد از طریق نهادهای های نظارتی و ارشاد با دادن بسته های حمایتی می توان آنان را تقویت نمود و دادن یارانه به نشریات شاید بتوان یک نوع بسته ی حمایتی دانست که این کار خود اشکالاتی دارد از جمله دادن یارانه مطبوعات منوط است به این امر که نشریه به طور منظم و در تیراژی معین چاپ شو وچاپ منظم و تیراژ بالا نیز منوط است به داشتن اسپانسر و اعتبار و داشتن آگهی که البته آگهی های تاریخ دار به نشریات محلی به علت تاخیر در چاپ داده نمی شود و به سرپرستی استانی روزنامه های سراسری داده می شود که اکثرا تیراژشان از نشریات محلی بسیار کمتر است و این یک لازم و ملزوم است که نشریات تا آگهی نداشته باشد نمی تواند چاپ داشته باشد و در گذشته که به جای یارانه به نشریات کاغذ داده می شد بسار بهتر بود زیرا که یارانه ای که برای یک سال می دهند تنها برای چهار شماره هفته نامه کفایت می کند یعنی تنها برای یک ماه کفاف می کند و در پرداخت یارانه تاخیر های زیادی روی می دهد.

الله مرادی هم اضافه می کند که خبرنگاران اکثرا به میرزا بنویس دستگاه های حکومتی تبدیل شده اند که این امر به دلیل ضعف مالی و استقلال نداشتن آن رسانه می داند.

 آپلود,آپلود عكس,آپلود سنتر,آپلود فایل,آپلود دائمی

خبرنگاران همانند دادستان مدعی العموم هستند

یکی از خبرنگاران استان در رابطه با نقد نپذیر بودن مسئولین  افزود: در حال حاضر ظاهرا روزنامه نگار در اینجا وجود ندارد و بیشتر به بولتن خبری ادارات درآمده اند و اندک مطبوعات محلی دگردیسی شده وبه گاه نامه و فصل نامه  تبدیل شده اند و خبرنگاران که نقد کردن از وظایف اصلیشان است در موارد خاص تبدیل شده اند که مورد شماتت و محرومیت مدیران قرار گیرند همانند خبرنگاری که درباره آب و فاضلاب منطقه دوشان صبحت کرده مورد مواخذه مدیران مربوطه قرار گرفته بود و گاهی هم جریان بیش تر از این پیش می رود و خبرنگار محکوم به انتقاد را دیگر به جلسات آن ارگان دعوت نمی کنند و روابط عمومی ادارات فکر می کنند خبرنگاران جزء روابط عمومی آن اداره هستند و حق انتقاد از عملکردشان را ندارند ولی در واقعیت خبرنگاران همانند دادستان مدعی العموم هستند.

 

مسکن خبرنگاران مجرد در هاله ای ابهام

به گفته ی خبات ساعدی خانه دار کردن افراد فاقد مسکن در قالب مسکن مهر شایسته تقدیر است اما متاسفانه با گذشت بیش از یک سال و نیم برای خبرنگاران کردستانی نه تنها حرکتی در این خصوص نشده بلکه مدیران نیز در این خصوص پاسخگو نیستند و از اوایل سال گذشته و بر اساس قول مساعد استاندار کردستان و مسئولان راه و شهر سازی استان مقرر شد که همه ی خبرنگاران کردستانی تا پایان دولت دهم صاحب خانه شوند و مدیر کل اسبق راه و شهر سازی و استاندار کردستان با تاکید بر این امر مهم اظهار داشتند که خبرنگاران مجرد کردستانی که نیمی ازفعلان این عرصه را در استان تشکیل می دهند نیز طی مکاتباتی با وزارت راه و شهر سازی و وزیر مربوطه صاحب خانه خواهند شد که متاسفانه با گذشت بیش از یک سال و نیم نه تنها حرکتی در این خصوص انجام نشده است بلکه خبرنگاران کردستانی خود را در معرض سخره مدیران استانی دیده و عدم پاسخگویی مدیران به مسائل و مشکلات خود را نشات گرفته از عدم احساس مسئولیت در این خصوص می داند.

 

خانه‌ی مطبوعات خانه‌ای بدون در

خانه ی مطبوعات که مامن و پناهگاه این قشر از جامعه می باشد که به علت نبود اعتبار مشخص نتواسته خدمات مورد نیاز اعضاء را ارائه بدهد و کارهای مد نظرش را پیش ببرد از جمله نداشتن یک وکیل یا مشاور حقوقی برای رسیدگی به مشکلات و کارهای اعضای خانه مطبوعات و نبود یک سایت.متاسفانه ایراد دیگری که بر خانه مطبوعات وارد است این می باشد که به نظر می رسد که هر فردی تقریبا به راحتی وارد این عرصه میشود و نظمی بر این صنف حاکم نیست.

برگزاری جشنواره مطبوعات غرب کشور یکی از دستاورد های خانه می باشد

از دیگر اقدامات مهم خانه ی مطبوعات با تلاش های سرپرست نمایندگی خبرگزاری ایرنا در کردستان و استاندار کردستان، نامگذاری یکی از پارک های شهر سنندج به نام بوستان خبرنگاران که در آن قرار است یک دکه روزنامه خوانی که در آن مطبوعات و نشریات موجود موجود است به منظور مطالعه مطبوعات تعبیه شده است قرار دهند.

فرید سماواتی درباره ی کارهای خانه ی مطبوعات در این دوره می گوید: خانه ی مطبوعات کارهای خوبی انجام داده است که جدیدا با نظر اعضا هیئت مدیره تصویب شد که اسعد فرهادی به عنوان سخنگوی خانه مطبوعات انتخاب شود و فرهادی به علت اینکه در روابط عمومی شهرداری مشغول به فعالیت می باشد و تخصص در امر اطلاع رسانی را دارا می باشد وی را انتخاب کردیم و خبرنگاران می توانند کارها و مصوبات خانه را طریق ایشان پیگیری کنند.


اساسنامه ی خانه ی مطبوعات که خیلی از خبرنگاران به ایراداتی از جمله اینکه در اساسنامه قید شده حضور بازرسان خانه ی مطبوعات در جلسات الزامی نمی باشد و این امر باعث می شود که بازرسان خوب نظارت نکنند و خیلی موارد دیگر، به زودی قرار است این اساسنامه در آن تغییراتی ایجاد شود.

به گفته ای یکی از خبرنگاران که نخواست اسمش فاش گفت: سلطنت روزنامه داران وآگهی بگیران در خانه ی مطبوعات و زیر سوال بردن رسالت خبرنگاری، سرکوب، ارعاب،  تهدید، زیر پای بانوان خبرنگار را خالی کردن، سوء استفاده مدیر مسئولان از خبرنگاران و عدم حمایت از سرپرستان خبرگزاری ها و نشریات جدید از جمله مشکلات خبرنگاران است.

 آپلود,آپلود عكس,آپلود سنتر,آپلود فایل,آپلود دائمی

سبد خرید خانوار خالی از مطبوعات

سردبیر یکی از هفته‌نامه‌های استان می گوید: در تهران و سایر استان ها به علت وجود فضا و  زیر ساخت های  پیشرفته تر، وجود احزاب قدرتمند و نیز سازمان ها و نهاد های قدرتمند هماند شهرداری تهران که مجموعه ی مطبوعات همشهری را در اختیار دارد، وجود بخش های خصوصی قدرتمند و صنایع و کارخانه های متعدد که حامی مطبوعات خاص خودشان می باشد و همچنین مردم آنجا نسبت به کردستان روزنامه خوان تر هستند احساس می کنیم آنجا خط قرمز ها کمتر نسبت به کردستان است در این استان بخش خصوصی با وجود  تمکن مالی به علت نبود فرهنگ روزنامه خوانی از نشریات حمایت نمی کنند.

در زمینه اینکه مردم نسبت به گذشته روزنه خوان تر شده اند یا خیر یکی از خبرنگاران استان بیان می دارد: مردم نسبت به گذشته میزان مطالعه مطبوعات شان پایین آمده که این امر ناشی از استفاده مردم از اینترنت، سایت ها شبکه های خبری که البته به علت چند دستگی و نامطمئن بودن آمار ها در زمینه میزان مطالعه مطبوعات آمار دقیقی در دست نمی باشد و تنها در دوران هفته نامه ی آبیدر مردم علاقه ی زیادی به مطبوعات داشتند که بعد ها از آن بهره برداری سیاسی شد و فرهنگ حاکم بر این استان طرفدار روزنامه خوانی نیست.


 

حرکت های میلیمتری، رسیدن به هدف های کیلومتری

در این روز از تمام اعضای خانه ی مطبوعات تقدیر می شود که این امر اشتباه است و همانند روز پرستار یار روز کارگر و سایر مناسبت های دیگر بهتر است از افراد برتر و فعال این عرصه تقدیر شود (البته اگر انتخاب خبرنگاران فعال و برتر آلوده به اعمال نظر ها و احساسات شخصی نشود) بسیار به نفع مطبوعات و خبرنگاران می باشد زیرا که با این عمل خبرنگاران سعی در فعالیت بیشتر به منظور تقدیر انجام می دهند و تلاش بیشتر آنان مطبوعات را هم دچار تحول می کند.

الله مرادی در خصوص آینده مطبوعات استان افزود: آینده ی روشنی داریم ولی فعلا در حال تمرین هستیم و برای رسیدن به حد ایده آل فاصله زیادی داریم و خبرنگارانمان به شدت نیازمند آموزش هستند تا از نظر کیفیت به وضعیت مطلوبی دست یابیم.

سماواتی آینده مطبوعات و خبرنگاران استان را بسیار روشن می بیند و ادامه می دهد: اگر با همکاری خانه ی مطبوعات زمینه آموزش خبرنگاران را فراهم کنیم مسلما حرفی برای گفتن خواهیم داشت و در سطح کشور مطرح شویم زیرا که در طول این مدت مدیر کل اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان همیشه حامی و هم فکر و هم دل با خانه ای مطبوعات بوده  که این امر جای تقدیر و تشکر دارد.

امیدواریم با توجه به شعارهای اساسی دولت که بر مبنای عدالت محوری و مهرورزی بنا شده از این پس و در ادامه سیاست های قبلی ، شاهد افزایش توجه و بهبود وضعیت در حوزه مطبوعات کشورباشیم.


برچسب ها: گزارش های خبری خودم، خبرنگاران، مطبوعات،  
[ سه شنبه 7 شهریور 1391 ] [ ساعت 15 و 31 دقیقه و 54 ثانیه ] [ سونیا محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سونیا محمدی خانمی که سعی می کند که هر روز به جلو پیش برود
زمان منتظر ما نمی ماند.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :