تبلیغات
خاطرات یک خبرنگار

خاطرات یک خبرنگار
اگر خداوند آرزویی را در دل تو انداخت بدان توانایی رسیدن به آن را در تو دیده 
نویسندگان

عرفان، درمان دردهای  بی درمان

سنندج- سونیا محمدی- خبرنگار همشهری: در عصر حاضر مافیای مواد مخدر آنچنان عمل نموده و مدام در حال بررسی بهترین راه ها و روش ها برای رونق بخشیدن به تجارت خود هستند و تا دولت ها می آیند راه های مبارزه با یک نوع اعتیاد را پیدا کنند، مافیای  اعتیاد، ماده دیگری عرضه می کند. زمان زیادی طول می کشد تا دولت ها بتوانند راهی برای مبارزه صحیح با اعتیاد جدید بیابند و این چرخه در حال تکرار بوده و هست. در واقع مافیای اعتیاد دقیقا مثل یک شرکت تجاری موفق و یک کارخانه عمل می کند، دائما بازار مصرف را تحت نظر دارد و بررسی می کند تا نیازهای جدید بازار را بیابد و کالای جدید و منطبق بر شرایط بازار و نیازهای مصرف کنندگان تولید و عرضه کند. اما در این میان ارزان ترین و در دسترس ترین راه مقابله با با این معضل خانمان سوز داشتن عزم و اراده قوی است.

آپلود عکس

عطا سلیمی خود روزگاری با این بیماری در گیر بود اما دیدن یک پیرمرد که تازه خود را از بند اعتیاد رها کرده بود روزنه های امید را در زندگی وی روشن کرد و دانست که هنوز هم دیر نیست برای تولدی دوباره... اکنون سیزده سال از پاک بودن عطا می گذرد. وی 10 سال پیش بود که فعالیت در جمعیت تولد دوباره را آغاز کرد. تمام این مدت را شبانه روز مشغول به فعالیت در کمپ ترک اعتیادی بوده است که خود راه اندازی کرد. وی می خواهد لذت زندگی پاک را به افراد یبماری که در این کمپ هستند بچشاند. سلیمی زمانی که با بیماری اعتیاد گریبانگیر بود، با وجود اینکه روزانه بیش از یکصد و بیست قرص آرام بخش را مصرف می کرده اما تا بحال مواد مخدری بدتر و خطرناک تر از شیشه را ندیده است و به گفته خودش هنوز نمی داند که شیشه با انسان چکار می کند..!!

وی که هم اکنون مسئولیت کمپ ترک اعتیاد میلاد وابسته به جمعیت خیریه تولد دوباره را برعهده دارد، می گوید: افراد معتاد با کمک دیگر معتادین که اعتیاد را ترک کرده اند می توانند بر این مشکل غلبه کنند. من هم با کمک تعدادی از افرادی که پاکی خود را به دست آورده اند اقدام به راه اندازی این کمپ کرده ایم.

وی در خصوص برنامه هایی که این مرکز به بیماران ارائه می دهد اظهار می دارد: در این کمپ صبح ها ساعت هفت صبح بیداری و 10 شب خاموشی اعلام می شود ، صبحانه و نهار و سه میان وعده برنامه غذایی افراد می باشد. از برنامه های آموزشی کمپ می توان به دعای تمرکز، توجیه ترخیصی ها، راه و کتاب و غیره اشاره کرد. به طور مثال در جلسه راه و کتاب در این کلاس، کتاب های مرتبط با ترک اعتیاد برای افراد بلند خوانی می شود.

به گفته وی انجام ورزش های چون والیبال، فوتبال ، شنا و... هم بخشی از برنامه های است که در کمپ میلاد وجود دارد. تنها ورزش شنا برای همه اجباری است و انجام دادن سایر ورزش ها اجباری نیست. در این کمپ از هیچ نوع دارویی برای ترک اعتیاد استفاده نمی شود و تنها با تقویت روحی و تکیه به خدا و در مدت 28 روز خود افراد با تزکیه نفس اقدام به ترک می کنند. هشت روز اول این مدت اختصاص به سم زدایی دارد و 20 روز بعد بر اساس اتکا به اصول روحانی و عرفانی، افراد این بیماری را ترک می کنند.

 سلیمی خاطر نشان می کند: معتادینی که در کمپ تولد دوباره سنندج هستند حق استفاده از تلفن یا تلفن همراه و آوردن آن را به داخل کمپ ندارند زیرا اگر با دنیای بیرون و خانوادهایشان ارتباط برقرار کنند امکان این می رود که فرد احساس دلتنگی کند و وی را برای ترک کمپ تحریک کند. اما در عوض ما یک روز در هفته را به ملاقات خانواده ها یا معتادین اختصاص داده ایم. به زودی کمپ بانوان در ابتدای نایسر در سنندج افتتاح خواهد شد همچنین  معتادین شیشه ای را ساماندهی می کنیم.

وی در پایان به تشریح وضعیت فعلی کمپ می پردازد و می گوید: کمپ میلاد سنندج یکی از کمپ های نمونه کشوری است و در این ده سال که ازآغاز به کار این کمپ می گذرد حدود هشت هزار نفر مراجع داشته است. این کمپ به صورت برنامه ریزی شده ظرفیت پنجاه نفررا دارد. اما اکنون تنها 13 بیمار در کمپ هستند که در زمستان تعداد افراد بیشتری به ما مراجعه می کنند.

وی ادامه می دهد: آب آشامیدنی این کمپ از کوه های دوشان تامین می شود  که نسبت به اینجا یک هزار و هشتصد متر فاصله دارد. به علت نبود گاز در فصل های سرد از نفت برای استفاده در وسایل گرما زا استفاده می گردد و سال گذشته نزدیک به 2 میلیون و هشتصد هزار تومان صرف خرید نفت برای این کمپ گردید. کل زیر بنای این مجموعه شش هزار و شصد متر مربع می باشد و هفتصد متر مربع آن سرپوشییده است. که این زمین متعلق به جمعیت خیریه ی تولد دوباره است. البته باید یادآور شوم که اداره بهزیستی و معاونت اجتماعی استانداری کردستان نیز ما را در راه اندازی و اداره این کمپ بسیار یاری کرده اند.

 

** مهارت های زندگی عامل مهمی در پیشگیری از اعتیاد

معاونت امور اجتماعی استانداری کردستان ضعیف بودن مهارت های زندگی در میان افراد جامعه را یکی از عوامل ابتلا به اعتیاد می داند و می گوید: کنترل خشم، مهارت ارتباط با دیگران، قدرت نه گفتن و... بخشی از این مهارت ها هستند.

عطاالله رحمانی آبیدر ادامه می دهد: متاسفانه در جامعه ایرانی رودربایستی و آستانه تحریک بالا است و افراد از توان ضعیفی برای کنترل احساسات و تمایلات خود برخوردارند.

وی نقش آموزش را در این بین مهم می داند و می گوید: رسانه ها می توانند نقش مهمی در آموزش جامعه داشته باشند. قطعا افراد عادی و آحاد جامعه شناخت عینی و واقعی از اعتیاد ندارند و تنها مصرف مواد مخدر به طور مستمر را اعتیاد فرض می کنند که باید از طریق آموزش آگاهی پیدا کنند.

وی اضافه می کند: رنجش، لذت جویی، فشار های روحی و روانی، استرس ها و....  که در جامعه وجود دارد و به افراد وارد می شود اگر رفع نشود به صورت یک عقده در می آید و راه را برای رفتن به سمت مصرف مواد اعتیاد آور باز می کند.

به گفته رحمانی آبیدردر جامعه ما گاهی مصرف سیگار و مواد مخدر به علت لذت جویی است اما باید بدانیم که سیگار و مواد مخدر هیچگاه انسان را خوشحال نمی کند مگر اینکه در ابتدا افراد را نابود کنند.

وی به راه های ترک اعتیاد اشاره می کند و می گوید: کمپ ها شیوه مناسبی بوده اند که نتایج مثبتی به جا گذاشته اند. معتادین با روحیه بخشی به یکدیگر و استفاده از تجارب کسانی که بر این بیماری غلبه کرده اند، موفق به ترک می شوند.

** نبود شغل عامل اصلی اعتیاد دوباره معتادان ترک کرده

بر اساس آمارها یکی از دلایل اصلی اعتیاد افراد و رجوع دوباره کسانی که این بیماری را ترک کرده اند نبود شغل بوده است. به همین دلیل در سال گذشته پنج درصد از بودجه کشور برای اشتغال معتادین اختصاص یافت.

سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان اما می گوید: حمایت بعد از درمان بسیار ضعیف است.

به گفته سلیم کریمی، 90 درصد کسانی که پس از ترک به اعتیاد برگشته اند به دلیل نبود سیستم حمایتی و شغلی مناسب بوده است.

وی وعده می دهد که با توجه به برنامه ریزی هایی انجام شده پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت تا مشخص شود ادارات و سازمان ها چه میزان از افرادی را که اعتیاد را ترک کرده اند استخدام کرده اند.

وی همچنین به لزوم تامین مسکن کسانی که بهبود یافته اند اشاره می کند و می گوید: 15 درصد مسکن بهزیستی باید در اختیار معتادین بهبود یافته قرار گیرد.

** عوامل محیطی از مهترین موارد در درمان اعتیاد

جانشین معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کردستان عوامل محیطی را یکی از مهمترین موارد در درمان اعتیاد می داند و می گوید: ایجاد فضای لازم برای انجام فرآیند درمان معتادان به صورت برگزاری جلسات گفتار درمانی و درمان غیردارویی، 85 درصد در بهبود معتادین نتیجه بخش و موثر است.

منوچهر رعدی ادامه می دهد :در بهترین حالت درمان های دارویی 10 تا 15 درصد در بهبودی معتادان موثر است اما ایجاد حالت های انگیزشی و روحی روانی، بسیار بیشتر به بهبود معتادین کمک می کند.

به گفته وی، ما باید مهارت های فردی را بالا بریم چون برخورد و واکنش افراد در مواجهه با شرایط بحرانی، محیطی و خانوادگی بسیار موثر در پیشگیری از اعتیاد است.

وی به کمپ های ترک اعتیاد اشاره می کند و می گوید: عملکرد این گونه مراکز ترک اعتیاد از بیمارستان ها بسیار موفق تر بوده و این خود گواه این است که پاک نگه داشتن تفکر وتقویت اراده چقدر در ترک اعتیاد و پاک ماندن موثر است. تاسیس اینگونه مراکز و کمپ ها با کمک افرادی که در این مکان مشغول به خدمت رسانی هستند باعث شده تا از این طریق خدمات زیادی را به جامعه ارائه شود. در سال گذشته یک هزار و هفتصد نفر از طریق سازمان بهزیستی در سطح استان به مراکز اقامتی گذری و برای درمان سرپایی ارجاع داده شده اند.

رعدی تاکید می کند: اعتیاد البته تنها وابسته به شرایط محیطی و خانوادگی و جامعه فرد نیست و گاهی افراد معتادی را داشته ایم که در بهترین شرایط اجتماعی و خانوادگی بوده اند اما به علت قدر ت و اراده ناکافی در برابر وسوسه و کنترل نکردن افکار خود به دام اعتیاد کشیده شده اند.
[ دوشنبه 10 تیر 1392 ] [ ساعت 06 و 54 دقیقه و 51 ثانیه ] [ سونیا محمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سونیا محمدی خانمی که سعی می کند که هر روز به جلو پیش برود
زمان منتظر ما نمی ماند.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :